RİDA

KIRAŞI

Ölmek

Yıllar önce Mar Adentro - İçimdeki Deniz diye bir film izlemiş ve çok etkilenmiştim. Filmde ötenazi işleniyordu.

O film bende ölüm ve yaşamla ilgili bir dönüm noktası olmuş diyebilirim şimdi bu yazıya başlarken ilk aklıma gelen bu olduğuna göre...

Ara ara ölüm anımı hayal ediyorum meditasyonlarda. Çok anormal duyuldu mu okuyunca?

Doğum anımızı aile dizimlerinde, terapi odalarında, şamanik seanslarda tekrar tekrar yaşıyoruz da ölümden konuşmak ya da onu hayal etmek neden tabu, aşırı saçma değil mi?

Neyse, bunu yapmak bana adeta her şeye yukardan bakma becerisi kazandırıyor.

Bunu ilk yapmaya başladığım zaman korkular giriyordu araya ancak zamanla zihnim bunun bir deneyim olduğuna ikna olup daha da içine girmeme yardımcı oldu sağolsun.

Hani inanılmaz düz görünen günler vardır. Ne yaşadım ki şimdi bugün dediğim, nasıl geçtiğini anlamadığım.

Hatta aşırı zor geçirdiğini düşündüğüm zamanlar. Hiç bitmeyecekmiş, hep o duyguyu hissedecekmişim gibi geçen zamanlar...

Onlara yukardan baktığım zamanlar ne kadar büyülü, sıradan ve güzel görünüyorlar. Sıradanlık çok önemli bir kelime ve ayrı bir yazı konusu.

Bazen o anların içerisindeyken aşırı zorlanıp duygu denizimin içerisinde boğulsam da bazı anlar bu aklıma geliyor ve birden gözlemlemeye geçiyorum. Gerçekten sihirli bir değnek değmiş gibi bir anda her şeyin rengi değişiyor, kameramın açısı genişliyor ve sanki bir kemara kaydına basılıyor ve ben hem oynayan, hem de izleyen gibi hissediyorum. Bunu bu ölüm meditasyonlarına borçluyum.

Bugün düşündüm, tüm hayatı bu farkındalıkla yaşamanın önündeki engel nedir diye. Bugün gelen yanıt duyguları kapsayamamak ve eskiden kalan otomatik yanıtları ateşleyen sindirilmemiş duygular oldu. Yani o an içerisindeki tetiklenmenin beni andan ve akıştan koparması.

Büyük resimden bakamamak ve kamera açısının adeta bir aslan saldırıyormuşçasına daralıp benim de içinde kaybolmamla sonuçlanması.

Bu pratiği sıklaştırdıkça hayatımda bir şeyler değişmeye başladı. Henüz süreç devam ediyor bir yere ulaşırsam yazarım :) Belki ölüm anında ulaşırım gerçi belli mi olur.

Traileri bıraktım belki izleyen olur.