RİDA

KIRAŞI

Emzik

Emzik 3 ay önce benim için çok ama çok önemli bir konuydu.

Nasıl yani, değil mi?

Bebeğimiz doğduktan sonra onu kordon boğazına dolanmış bir şekilde doğduğu için osteopata götürdük ve o bizi emziğe yönlendirdi.

Uykusuzluk sürekli emme vs. ile o kadar yorulmuştuk ki- zaten ciddi bir kısmını hatırlamıyorum heralde insanlar böyle hatırlamadığı için tekrar çocuk yapıyorlar - verdik gitti.

Minnacık bir bebeğin bağımlı hale gelişini izlemenin ruhumda yarattığı depremleri tarif etmem imkansız. Hele de Somatik Deneyimleme eğitiminde öğrendiğimiz regülasyon yeteneğine aslında ket vurduğumu bilmek de acıyı derinleştirmişti.

Bile bile doğru olmadığını düşündüğün şeyi yapmanın acılı deneyimini bilir misiniz?

Bu da ayrı bir yazı konusu. Ergenlik ve ilk gençlikte sınırları bilerek aşmanın verdiği suçlu haz, büyüyünce bende acılı deneyime dönüştü. Neyse, kendimi toparlamam 2 ay sürdü ve bu sefer de emziği bırakma serüveni başladı ve başarılı olduk.

Hiç bir zaman kendisi istememiş bebek yoksunluğa girdi ve o güne kadar ağlayamadıklarını, anlatamadıklarını bize bir güzel anlattı.

Biz de dinledik.

Düşündüm de bebekken emzik, büyüdükçe yemek, sonrasında sigara, alkol gibi her canı sıkıldığına kendini rahatlatan, hep bir şekilde bunları kesmek isteyen ama asla kesemeyen insanların regülasyon kapasiteleri ve küçükken emzik-meme ilişkileri nasıldı acaba?

'xxx'i emzik yaptı' diye bir söylem var hiç boşuna olmayan.

Dönüp kendi metaforik emziklerime baktım.

Kimi duygularımı kapsayamadığımda hareketin, zihnimin içinde kaybolduğumda meditasyonun, bedenimi hissetmediğim zamanlarda temasın ve ilişkinin emziğim olduğunu gördüm. Beni regüle ediyorlar ki bu iyi bir şey ama emziksiz uyuyamayan bir bebek gibi doğum sonrası yogasız başlamayan günler geçirdikten sonra farklı regülasyon yöntemlerine girdim. Aynı anda bebeğimle aynı yolları yürümüş olduk tamamen hayatın farklı dönemlerinde.

İnsanların kendilerine iyi gelen, kendilerini regüle eden şeyleri bilmesi ve bunların bebekteki gibi emzik gibi kısıtlı kalmayarak çeşitliliğe sahip olması gerektiğini düşünüyorum.

Hayatımı da buna adadım heralde farkında olarak ve olmayarak.