RİDA

KIRAŞI

Kitap


Her sene mutlaka bir kere okuduğum ve 'vay be burayı hiç anlamamışım' demekten yorulmadığım bir kitap var; Eckhart Tolle'den 'Varolmanın Gücü' . 'Şimdi'nin Gücü' de benim en sevdiğim kitaplardan biri.

Kitap önerilerinde bulunmayı seviyorum da, gözden kaçan bir şey oluyor bazen. Hap yutar gibi bir hız ve hırs içinde kitap okunması ve bilginin bilişe geçemeden havada kalması durumu. Kendimde gözlemliyorum bazen bunu ve artık bazı kitapları okumam, yaza çize, düşüne düşüne üzerine meditasyon halinde kala kala 2-3 seneyi buluyor. Var olmanın gücü gibi kitaplar bu sebeple tekrar tekrar okununca derinleşiyor sanki. Biz sürekli değişiyorken 10 sene önce okuduğumuz bir şeyin bizdeki etkisi aynı olabilir mi, olamaz. Neyse bu ayrı bir konu ben kitap fikirlerime geri döneyim.

Deepak Chopra'nın yazdığı ve Ezgi Sorman'ın çevirdiği 'Başarının 7 Spiritüel Yasası' kitabı da olmazsa olmazlarımdan.

İlişkilerle ilgili güzel aynalar tutan ve minnoş tokatlar atan kitaplar da Khrishnanada & Amana'nın İlişkilerin ABC'si kitabı ile Don Miguel Ruiz'in Ustaca Sevmek ve Dört Anlaşma.

Bedenle çalışmaktan aşırı hoşlandığım için çok sevdiğim kitaplardan bir tanesi: Bessel Van Der Kolk'un Beden Kayıt Tutar'ı.

Yine Mark Wolynn'in 'Seninle Başlamadı' kitabı aile ve genlerle ilgili epey harika bilgiler ve örnekler içeriyor.

Okuyalım, paylaşalım da sindirmeye zaman ayırıp bilginin sindirilmesine zaman alan ve sessizlik sağlayalım. Evet.