RİDA

KIRAŞI

Minnet

Bugün Pınar ile minnet duymanın gerekliliğini konuşurken, karşıma bir araştırma çıktı. Indiana Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, psikolojik destek arayan üniversite öğrencilerini 3 gruba bölmüşler. Birinci grup psikoterapi seanslarına devam ederken eş zamanlı olarak 3 hafta boyunca haftada bir başka bir insana, göndermek zorunda olmadıkları minnet mektupları yazmış. İkinci grup sadece psikoterapi seanslarına devam etmiş. Üçüncü grup ise psikoterapi seanslarının yanısıra kendilerini derinden etkileyen negatif olayları ve duyguları bir mektup gibi yazmış.

Sonuçlara göre, minnet duyan grup, diğer gruplara oranla çalışma boyunca ölçülebilir bir farkla kendilerini iyi hissetmekle kalmamış, çalışmanın bitiminden sonraki 12 hafta boyunca da iyilik hissi devam etmiş.

Araştırmaya şuradan bakabilirsiniz.

Zihnimizi izlemeye başlarsak sürekli düşünce ürettiğini görürüz.

Bu düşünceleri bilinçli bir şekilde etiketler ve izlersek çoğunun geçmişte yaşananlar ve gelecek kaygıları olduğunu da görürüz. Zihnimiz neden bizi korumak için bazen korku ile hareket eder? Evrimimiz devam ederken hayatta kalmak için olabilir mi mesela?

Gün içerisinde kaybetme korkusu olmadan sadece minnet duyduğumuz anlar çoğalabilir mi?

Hayata gelmemizi sağlayan anne ve babamızın, onların anne ve babalarının, onların anne ve babalarının, belki isimlerini hiç duymadığımız büyük büyük büyük büyük büyük dedemizin varlığı için minnettar olabilir miyiz? Bizi biz yapan tüm unsurları oldukları gibi görebilir miyiz?

Ben zihnimin negatif düşüncelerde gezindiğini farkettiğim zaman 1 dakikalık durma zamanları geçirmeye başladım.

Minnet dakikası adını verdim bu 1 dakikalara. Minnet duyduğum şeylerin her gün yeni şeyler olmasını deniyorum, zihnim burada bile ezbere kaçmaya meyilli.

Kimi zaman yürümemi sağlayan ayaklarım, çınlamayan kulaklarım, sahip olduğum arkadaşlarım, ailem, güneş ışığı, kedimin sevgisi, karnımın doyması, sessizliğim gibi uzayan listelerden gördüm ki eğer bakışımı minnet listeme yönlendirirsem garanti görüp kaybedince değerini anlayabileceğim onlarca şey var etrafımda ve olayın sonu yok - ki bu çok harika bir şey!

Denemesi bedava.