RİDA

KIRAŞI

Hareket ve bereket

Duygusal değişimlerin ve zihinsel aktivitenin fiziksel beden ve bedendeki enerji akışında tıkanmalar yaratıp zorluklar çıkardığını artık biliyoruz, bilim sağolsun.

'Tüm Hastalıkların Zihinsel Nedenleri' kitabı patladığından beri ve bir sürü insan üzerine araştırma yapıp rahatsızlıkların bir düşünce kalıbı ya da bir duygu ile korelasyonlarını keşfetti.

Bu yüzden Chi Gong, Yoga Asanaları, dans ve hareket terapisi zihinsel ve duygusal sağlığa çok etkili olarak pazarlanıyor.

Eğer bir düşünce, üzüntü, keder, yas, mutsuzluk, reddedilme, sevilmeme bedende bağışıklık sisteminin etkilenmesi, bel fıtığı, migren, kalp rahatsızlıkları ve uykusuzluk olarak karşılık buluyorsa, bunu sadece konuşarak, rasyonelize ederek ve zihin üzerinden çözme inadı enteresan değil mi? Her şey karşılıklı çalışıyorsa eğer, bedeni hareket ettirerek, hareket sınırlarını genişleterek, hareket kalıplarını gözlemleyerek de zihinsel ve enerjetik değişiklikler yapamaz mıyız demiş otantik hareket ve dans terapisinin öncülerinden, Mary Whitehouse.

Bu fikir o kadar iyi geldi ki bana, Mimar Sinan Üniversitesi'nin ortaklaşa açtığı bir eğitime katıldım.

Seanslarda da kendimde de gördüğüm en ilginç şeylerden biri, zihnin devreye girip duyguların içinde kaybolunduğu zaman bedenin kasılması ve kendini kapatması, tabi ki korumak için.

Zihinde yaratılan ya da başedilemeyen bir duygudan kendini korumak için.

Yani aslında o ana ait olmayan bir şeyden korumak için.

Bu kapanma ve kasılma, zihnin daha çok aktifleşmesine izin verdiği gibi farklı davranışlara (aşırı tüketim, duramama, bağımlılıklar) da yönlendirebiliyor insanı. Oysa o an bunun farkında vararak bilinçli bir şekilde bedeni hareket ettirmek, otantik hareket, bir yoga asanası, dans, Chi Gong gibi herhangi bir hareket, zihin ve duygular da bundan etkileniyor.

Gerçekten kendim deneyimlememiş olsam yazamazdım, bir deneme olarak duygunun ya da zihnin her içinde kaybolduğumuz ve özümüz olan sessiz tanıkla bağlantılı hissetmediğimiz zaman bilinçli bir 10 dakika ayırıp bedeni hareket ettirsek ve baksak o duygu yoğunluğuna ne olmuş, hayatımızda çok şey değişebilirdi... Hem bedava, hem zevkli hem de kolay. Tabi eğer zihin araya girip 'daha önemli işlerin var' ya da 'amaaaaaaan bu kadar kolay mı olacaktı saçmalama!' demezse.

Başka enteresanlık ise birisi bize nasıl hareket edeceğimizi söylerse hareket etmemizin daha kolay olabildiği- hareketlerimiz otomatikleştiğinden belki de. Oysa 10 dakika bedeni önce gözler kapalı dinleyerek onun neye ihtiyacı varsa ve hareketin kendi kendine oluşmasına izin vererek buna zaman ayırmak, zihinle varılan yerlerden çok daha önemli yerlere vardırır, ben buna inanıyorum.

Belki de birilerine ilham olur da 10 dakika belki sadece sağ elin işaret parmağı hareket eder, belki de tüm beden.

Bence kendi kendine yapılacak değerli çalışmalardan biri bu.

Ben şu an kalkıp hareket edeceğim.

Dramlar