RİDA

KIRAŞI

Guru


'Her şeyin içinin boşalması durumundan şikayet edeceğine çok bildiğini sandıklarını unut da kendin içini doldur bacım' pratiği yapıyorum bu aralar. Hindistan'da aldığım yeni Kriya eğitiminde düzenli olarak uygulamamız gereken bir meditasyon pratiği var. Kavramlara hiç bilmiyor gibi bakmak, üzerine düşünmek, gözlemlemek. (contemplation)

Örneğin şefkat, karşılıksız sevgi, karanlık gibi kavramları önüne oturtup bildiğini unutmak, bilmediğini hatırlamak pratiği. Aynı zamanda bir Budist meditasyon tekniği (zaten hepsi farklı etiket ve isimlerde aynı şey değil mi kuzum) ve aşırı eğlenceli.

Bugünün kelimesi ve kavramı ise Guru.

Gu, karanlık cehalet demek. Ru ise aydınlık demek, spiritüel bilgelik metaforu olarak kullanıyor. Yani Guru, kalın cehalet karanlığını hafifleten ve oraya ışık tutan demek.

Yani bu durumda Guru olan insan ben guruyum zaten demez (bkz. cehalet), kendisi olur ve etrafındakiler onu guruları olarak seçerler. Yani Guru olunmaz, insanlar seni gurusu olarak seçer.

Peki Guru neden var? Zihne kendi karanlığını aydınlatma yolunu göstermesi için.

Ömrünün sonuna kadar onu takip et diye değil. Çünkü kendi zihninin karanlığını ve cehaletini aydınlatmış insan yaydığı frekans ile de - ki bu yüzden yüzlerce hikaye var kafasında çok soru ile gurunun yanına gidip saf varoluş hazzı yaşayan insan hikayesi ancak rezonans alanı ayrı bir yazı konusu- arabasının aküsünü o enerjiye geçici bağlayabiliyor. Beyin ve sinaptik bağlantılar da o kadar güzel şeyler ki, yol açıldığı zaman oraya zaten yürünüyor.

Wahe Guru mantrası da en sevdiklerimden, içimizdeki guruyu uyandırma niyeti ile söyleniyor binlerce yıldır. Neden? Çünkü eğer guru olarak seçtiğim bir insan ise ve eğer özümüzde hepimiz bir isek o zaman o aynı zamanda benim.

Yani aslında kimse bana bir şey öğretemez, kendi içimdeki sonsuz bilgeliğe sahip guru'ya ulaşmamın önündeki engelleri kaldırmama yol gösterebilir ya da yardımcı olur.

O yüzden en büyük guru kendi içimizde, hali hazırda her şeyle bağlantıda olan taraf.

Ve dinginlik ve sessizlikte buluşulabilinir. Uzaklara gitmeye gerek yok. Gerçi bazen Avustralya'nın köyüne kalkıp gitmek içimizdeki sessizliğe gitmekten zor olsa da en azından fiziksel olarak daha az zahmetli :) mi? Haydi sessizliğe.