RİDA

KIRAŞI

Farkındalık

Hayat benim için son 1 senede o kadar hızlı akıyor ki, oturup sindirmeye zor vakit bulurken bir de blog yazmak iyice zorlaştı.

3 senelik süreci 1 senede yaşadım. Neler oldu neler.

En son geçen hafta 'Farkındalık nedir abicim?!' derken buldum kendimi. Tam da yazmayı özlemiştim...

İçimdeki 'ben ilerleyen ve farkında bir insanım' tarafım ile çelişse de bu soru, sorma sebebim içimde çarptığım beklentim oldu.

Beklenti, düzenli meditasyon yapan, şifa seansları alan ve veren bir bireyin aynı konuda dönüp durmaması beklentisi imiş meğer. Bunu da ancak içimdeki huzursuzluk nedir diye oturup baktığımda görebildim çünkü tecrübeyle sabit ki beklentiler harika zihinsel yapılacaklar/yapılamamışlar/koşturmaların maskesinin arkasında andan koparan huzursuzluklar olarak ortaya çıkıyorlar. Bir konu hakkında farkındalığa sahip olmak eğer eyleme ya da hayatın içinde bir geri dönüşü olmuyorsa, mastürbasyondan öteye geçmiyor(muş), bunu çok net 2018'in ilk haftasında anladım.

Yani örneğin farkındalığımız içerdeki varoluşsal boşluğu doldurmak için yaptığımız eylemler ise ve bunu zihinsel olarak bulduğumuzda geçici bir tatmin yaşayarak konuyu orada bırakıyorsak farkındalığı alıp nazikçe kenara da bırakabiliriz diye düşündüm, zira bir halta yaramıyor...

Ancak varoluşsal boşluğu doldurmak için yaptığımız eylemin her saniyesini tamamen bilinçli bir şekilde gerçekleştiriyor ya da bu eylemi yapmadan içerde olup biteni gözlemliyorsak farkındalık eyleme dönüşüyor ve kalıplar da bu şekilde dönüşüyor.

Herkeste farkındalık çok ve eylem yok. Sanırım kendimde de, insanlarda da, insanlıkta da bundan epey sıkıldım. Ufak ufak başlamak gerekirse son zamanlarda hayat enerjimizi düşüren bir farkındalıkla ilgili ufak da olsa ne yaptık ve yapıyoruz? Yoksa mastürbasyona devam mı?

Güzel sorular bunlar bence.