RİDA

KIRAŞI

Erken Emeklilik

Sevgilim dün benimle 38 yaşında 80 bin TL ile emekli olmayı seçmiş ve köye yerleşmiş bir adamın yazısını okuttu. Ve bunun üzerine insanların 'o yaşamıyor sadece var oluyor' dediği yorumları da.

Oradan konuşmaya başladık canım sevgilim ile, insan neden çalışır diye. Para kazanma derdi kimsede olmasaydı insanlar plazalarda güneşsiz bir ve 365 günde 14 gün tatil yapabilecekleri bir hayatı seçer miydi? Öyle yorumlar vardı ki, sanki çalışmaya insanlar üzerine para verecekler ve hayatlarının tek anlamı da bu. Belki de öyledir onlar için diye düşündüm. Kendimdeki izine baktım. Şu yaşıma kadar tamamen eylemsiz durduğum bir günümün inziva dışında, 'normal hayat içerisinde' olmadığını farkettim.

İş, ilham arayışı, kitap okuma, film izleme, geleceği programlama ya da hayal kurma da olmadan. Sadece ve sadece var olarak. 'Bomboş' görünen.

Olayın sistemin dışına çıkmadan da büyük olduğunu düşündüm. Varoluşsal sıkıntıyı ve içerdeki boşluğu doldurmaktan korkmadan, tek başınalıkla durabilmek ve bir eylem ya da başarıyla değil, var olmanın keyfine vararak yaşamanın ne büyük bir huzur verebileceğini de düşündüm.

Belki ben de erken emekli olurum.

Belki hepimiz olmalıyız.