RİDA

KIRAŞI

Detoks -1

Yoğunluk, koşturma, çeşitli heyecanlar, bitmeyen seyahatler sebebi ile kendimden ve rutinimden uzaklaşmış buldum kendimi. Sene sonuna gelirken de hasta oldum.

En iyi arkadaşlarımdan birinin Roma'da düğününü kaçırdım.

Uçak biletim, vizem her şeyim boşa giderken dedim burada bir durum var. Çok uzun zamandır hasta olmamışken durdum bir baktım bedenime, alarm veriyordu.

6 haftalık bağırsak protokolü denilen bir detoks'a girdim - bağışıklık sistemini düzenleyen.

Glutensiz, laktozsuz, lektinsiz, şekersiz bir beslenme şekli.

Daha önce 2 kere yapmıştım, daha düzenli yaşarken, daha kolay hatırlıyordum, ne yalan söyleyeyim.

Çok sağlıklı beslendiğini sanan bir insan olarak detoksa girmemle birlikte aslında meyvelerin içindeki şeker aracılığı ile şeker bağımlılığımla, arada bir içtiğimi sandığım şarap alışkanlığımla, mercimek ve nohutun benim ciddi anlamda rahatlama yiyeceklerim olduğu gerçeği ile yüzleşmek sarstı.

Daha ilk haftada olmama rağmen bedenimin hemen yeni konfor alanları ve alışkanlıklar geliştirmiş olduğunu görmek gerçekten şaşırttı.

Hepimizin çeşitli bağımlılıkları var, sağlıklı olduğunu sansak da.

Bir öncekinde Hindistan Cevizi yiyemediğimde hayat neşemi kaybedercesine zorlanarak anne sütü hissi ile doğum travmama vardırmıştı beni kendisi sağolsun.

Tüm rutinlere ara ara bakmak ve konfor alanından çıkarak gelişmeye, dönüşmeye, değişime alan açmak cesaret ve kararlılık isteyen pratikler.

Tüm insanlar ara ara zorunlu detoksa sokulsa duygularının sorumluluklarını daha çok alabilen bir toplum oluruz diye düşündüm bugün. Sanırım detoks kafası gelmeye başladı bana.

Bu seferki yolda daha neler farkedip geride bırakacağım acaba...