RİDA

KIRAŞI

Sararan yapraklar

Geçenlerde cancağızım ile yaptığım ve her zaman ilham veren sohbetlerimizden birinde, okuduğu bir kitapta Çin tıbbının bakış açısından bir örnek verdi.

Çin tıbbı, bir ağacın yaprağı sarardığında ağacın bütününe bakar dedi, suyu yeterli mi, gövdesinde bir hasar mı var, kökleri mi hasta yoksa dalı mı kırık.

"Çünkü sararan yaprak, başka bir olayın sonucudur. Doğu tıbbı ise bir yaprak sarardığında kat kat yeşil boya ile sararan yaprağı yeşile boyuyor, bir sonraki yağmurda boya akıyor, yaprak daha da yıpranıyor ve sorun yaprakta başlamışken köklere doğru iniyor" diye de coştu.

O bunu anlatırken gözümün önüne sorunların duygusal yükünü görmezden gelmek isteyen ve hızlı geçiştirmelerle geçici çözümler üretmek isteyen sabırsız bir küçük çocuk geldi. Tanıdık kendisi bana...

Bu benzetme bana çok ilham verdi, oturdum bunun başına.

Fiziksel, duygusal, ruhsal bedenlerimiz bir ağaç gibi aslında, birbirleri ile bağlı ve aynı kökten besleniyor.

Üzerimizde de haliyle bir sürü sararmış yaprak taşıyoruz.

Bunlar bizim hem enerjimizi çalıyorlar, hem de uzun vadede cansızlıkları başka yerleri etkiliyor.

Artık bize hizmet etmeyen, sararan ve enerjimizi alan yaprakları - ki bu sürüncemede kalmış eski ilişkimiz, monoton alışkanlıklarımız, kendimizle ilgili inançlarımız vs. olabilir - farketmek için ara sıra içeriye dönüp ağacın durumuna bakmak iyi bir çalışma.

Fiziksel seviyede sürekli ağrıyan bir boyun, sabah eklem ağrıları, saç dökülmesi, mütemadiyen kendini hissettiren şişkin bir karın, artık bir an önce bakılması gereken ve köke daha da inmeden müdahele edilmesi gereken yapraklar...

Sırf korktuğumuz için ve çıplak kalacağımız endişesiyle, sararan yapraklara kim bilir kaç kat yeşil boya sallıyoruz? Daha hafif, daha keyifli, daha eğlenceli bir hayat için geçirgen olmayı ve bir ağaç gibi zamanı gelince cesurca yaprakları dökmeyi ve üşümeyi göze almamız gerekiyor.

O yüzden bugünkü meditasyonumun konusu, "Sararan ve artık köküne inmeyi ya da dökmeyi niyet edebileceğim yapraklarım neler?". Niyet etmek ve fark etmek yolun yarısı zaten diyerek bu yazıyı nazikçe buraya bırakıyorum.