RİDA

KIRAŞI

Pembe Kertenkele

Auroville'de tek başıma bir komünün arasına yerleştim ve yine yepyeni bir yere giren kendimi ve içimdeki farklı karakterlerin diyaloglarını izledim. İlk girdiğim ortamda aşırı çekingen olmamı "cool"luk ile maskelediğimi, etrafı ve herkesi izleyip gözlemlediğimi ve böylece en az zarar alma hesabında olduğumu... (Biri risk almak mı dedi?) Sonra da kedi gibi her gün biraz daha dairemi genişlettiğimi...

Komün içindeki 5. günde bahçenin ortasında sabah pratiğimde dans ederek yoga yapıp davul çaldığımda anladım ki artık buraya alışmışım.

Odama ilk girdiğimde tavanda bana bakarak beni ürküten, içi görünen pembe kertenkelelere de öyle...

İnziva grubundan ayrılıp tek başıma bir kömünün içine girmek beni sarstı.

Daha da sarsan şey, içinde tuvaleti olan "lüks" odamı bırakıp 2 kertenkele ile odamı paylaşıp, tuvalet için bahçeye çıkmamdı. Tamam Sahara çölünden doğada tuvalete alışığım da odanın içinde uyuyup tuvalete yürümeyi bir an garipsedim.

Böceklere ilaç sıkılır (ki artık sıkmıyorum), sivrisinek için odaya prize ilaç takılır ama pembe tavan kertenkelesine ne yapılır?

Uzandım yatağa bütün rahatsızlığım ile, izledim kertenkeleleri...

Uyumuşum.

Sabah yoklardı. Akşam geldiğimde odanın orta tavanındalardı ama ben gelince bana alan açıyorlardı. Ben gelince yokluyorlar, ben çıkınca odalarında takılıyorlar...

4. Günümde selamlaşmaya başladım onlarla, ve ne kadar yumuşak hayvanlar olduğunu gözlemledim. Bu kadar uyumlu, saygılı oda arkadaşlarımın olması hoşuma gitmeye başladı. Hayır delirmedim. Kertenkelelerle ilgili önyargılarımı gözleme bırakınca ilişki kurmaya başladım sadece.

2 gündür düşüyorum, eğer biz her an değişip gelişiyorsak 15 yıl önce beynimize giren "ıyyy kertenkeleeeeeee" kalıbı artık bizi ağırlaştırmaz mı? Beni nasıl da ağırlaştırıyormuş.

Kertenkelelerin anlayışını, yumuşaklığını izledim.

Hareketlerini anlayış olarak yorumlamama sebep olan verileri de, zira bu da bir varsayım. Anlam yükleme. Yumuşaklık olarak gözlemlediğim davranış ne? Anlayışı harekette nasıl algılıyor ve yorumluyorum?

Acaba kendimle ve etrafımla ilişkilerimde bir kertenkele gibi yumuşak ve saygılı miyim diye düşündüm. Onlardan öğreneceğim çok şey var.

Size de selamları var.